Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěže

Ve fotbalu probíhá velké množství soutěží jak mezinárodních, tak v jednotlivých státech či jejich částech.

Mezinárodní soutěže

Trofej pro vítěze Ligy mistrů UEFA

Na mezinárodní úrovni spolu zápasí jednak reprezentační družstva jednotlivých států (téměř všechny státy mají vlastní fotbalové reprezentace), jednak soukromé fotbalové kluby z různých zemí.

Nejvyšší mezinárodní soutěží reprezentací je mistrovství světa pořádané každé čtyři roky, na jehož závěrečném turnaji soutěží 32 družstev, vybraných kvalifikací z více než 160 členských států FIFA. Fotbalový turnaj je také součástí programu letních olympijských her; v současnosti se však tohoto turnaje účastní mládežnická mužstva hráčů do 23 let, takže turnaj nemá tak vysokou prestiž jako mistrovství světa.

Po mistrovství světa nejvýznamnějšími reprezentačními soutěžemi jsou regionální mistrovství pořádaná jednolivými konfederacemi. Jedná se o mistrovství Evropy (EURO), Copa América, Africký pohár národů, Asijský pohár, Zlatý pohár CONCACAF a Pohár národů OFC.

Regionální konfederace také pořádají nejvýznamnější klubové soutěže. Těch se účastní vítězové národních lig a pohárů (případně také účastníci na dalších místech). Sem patří Liga mistrů UEFA a Evropská liga UEFA v Evropě a Pohár osvoboditelů v Jižní Americe. Vítěz Ligy mistrů UEFA a Poháru osvoboditelů se každoročně utkávali v zápase o Interkontinentální pohár, od roku 2005 jej však nahradilo mistrovství světa fotbalových klubů.

 http://www.eurofotbal.cz/res/img/news/319_4.png

 

Národní soutěže

Většina národních asociací pořádá národní soutěže, ve větších státech se zpravidla jedná nejméně o dvě soutěže lišící se formátem: jednou je ligová soutěž rozdělená podle výkonnosti, v každé výkonnostní skupině se hraje systémem „každý s každým“ a o vítězi rozhodují body v tabulce zápasů; nejvýše umístěné týmy mohou postoupit do vyšší soutěže, nejnižší naopak sestoupit o úroveň níže. Druhou soutěží bývá národní pohár, kterého se za rovných podmínek mohou účastnit všechny týmy splňující jistou minimální výkonnostní úroveň, hraje se vyřazovacím systémem – vítěz postupuje do dalšího kola soutěže, tým, který prohrál, v soutěži pro daný ročník končí.

V Česku je nejvyšší ligovou soutěží 1. Gambrinus liga, pohárová soutěž se označuje jako Ondrášovka Cup.

http://www.fotbaloveprestupy.ic.cz/gambrinus%20liga.jpg

 

Mezi nejslavnější ligové soutěže světa patří anglická Barclays Premier League, španělská Primera división, italská Serie A, německá Bundesliga, francouzská Ligue 1 Orange či brazilská Série A.

Mezi známé národní poháry patří například anglický FA Cup.

http://www.spurs.cz/www/images/stories/premier-league.gifhttp://2.bp.blogspot.com/_Mk9ytyC6_sk/Ssel7gy28aI/AAAAAAAAAGE/9n0P9pMp-l8/s320/Spanish+Primera+Division.jpghttp://blog.partybets.com/wp-content/uploads/2009/12/serie-a-logo.png

bundesligahttp://4.bp.blogspot.com/_dvsbBl7nnLY/RrN9gndcTnI/AAAAAAAAAa4/wgfajCPX6Bk/s400/ligue1_orange.TN__http://futbal.web-sport.sk/wp-content/uploads/Brasileirao_Serie_A.jpg

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 78950
Měsíc: 497
Den: 17